Історія

наш батько

Так називали його студенти.

Син селянина с. Хотунічи Чернігівської області, Григорій Федорович Довгаль рано почав працювати. Жадання знань привело сільського хлопчину в Ново - Боровічеську вчительську школу. Це було в 1917 році. Після школи він вступив до Городнянського педтехнікуму, після закінчення якого 24-річний вчитель викладає в селі Жабчич. Але молодий вчитель не зупиняється на досягнутому і в 1931 році вступає до Одеського університету.

Після університету — знову викладацька робота. На цей раз в м. Шепетівці. З Шепетівки в 1940 році призвали його в ряди Червоної Армії. Війна. Григорія Федоровича, хіміка за фахом, призначають начальником хімічної служби гвардійської авіадивізії. Майор Довгаль Г.Ф. бере участь в боях на Брянському, Сталінградському, Першому Білоруському фронтах. Нагороджений бойовим орденом «Вітчизняної війни II ступеня», багатьма медалями.

Після війни 44-річного майора спрямовують в м. Вилкове директором рибтехнікуму, який незабаром перебазувався в м. Білгород - Дністровський.

Вважай, та ж війна! Війна з розрухою, з убогістю, з голодом. Ось що пише про ці дні в своїх спогадах перший заступник Григорія Федоровича по військово-спортивній роботі (була така посада), Захаров Георгій Іванович: «Директор технікуму Довгаль Г. Ф. щойно демобілізувався з Армії. Фронтовик. Він ще не змінив армійську форму на цивільний одяг, якого у нього, напевно, і не було, тому що більше року він ходив в армійській шинелі.

Приїхав, а разом з ним прибув вантаж для технікуму — декілька вагонів лісу-кругляка на столи і лавки, для ремонту будівлі технікуму.

У вагонах прибуло також обмундирування для учнів, небагато літератури. Завуч Дунаєв В. П., історик Черепанов Н. Н. разом з директором спали на підстилці прямо на підлозі.

Ліс-кругляк розпиляли на щойно організованій меблевій фабриці, наробили лавок, столів для занять. Почали ремонтувати і обладнати кімнати для занять і для житла. Всі працювали не враховуючи часу. Сам Довгаль Г. Ф. володів величезною працездатністю.

Нашили матраців, простирадл, наволочок. Нарешті, укомплектували три групи— 90 чоловік: здобувачі, технологи, іхтіологи.

Перший набір був строкатою компанією: хлопці і дівчата від 15 до 25 років з різною загальноосвітньою підготовкою. Були і місцеві, і приїжджі, і демобілізовані з лав Радянської Армії. Всі вони так чи інакше пережили важкий час війни. Це були діти війни. Їм була потрібна допомога у всьому: в годуванні, в одязі, в житлі, не говорячи вже про учбове приладдя. Вони були скромні, невибагливі, але які працелюбні і як прагнули до знань!

Доводилося і вчитися, і працювати. Готувалися до зими, возили дрова, вугілля, вивантажували вагони і машини, що прибували, розбирали розвалини, будували гуртожиток по вулиці Комсомольській. Ці роботи, правда, бухгалтерія технікуму оплачувала, адже в країні була карткова система.

Отже, вчилися і працювали, працювали і вчилися. Іншого виходу не було. Технікум тільки почав жити».

Георгій Іванович Захаров називає прізвища, які разом з батьком Довгалем і викладачами надавали неоціниму допомогу у відновленні зруйнованого війною міста, будували стадіон, на місці покинутого виноградника, будували Будинок культури і інші об'єкти. Учні перших років випусків Драганов, Драганова, Гогуленко, Діденко, Глікман, Капрішанський, Письменов, Караманов, Чумаченко, Ангелів та інші.

На частку Довгаля Г. Ф. та його помічників випала необхідність організації педагогічного колективу. Незабаром після відкриття технікуму в його колектив приходять Слюсаренко Е. Д., Земцов Р. П., потім Зарубанова В.П.

Збільшується набір, виникає необхідність в будівництві нового учбового корпусу. І знову велика частина роботи лягає на плечі Григорія Федоровича. Але нагадують про себе рани війни, і в 1967 році після здачі в експлуатацію нового учбового корпусу Довгаль Г. Ф. йде на заслужений відпочинок.

Таким був БАТЬКО і його час.

ВІТЧЕНКО ОЛЕКСІЙ ГРИГОРОВИЧ

Другим директором знову став колишній військовий, капітан другого рангу у відставці Вітченко Олексій Григорович. Все життя Олексія Григоровича так чи інакше було пов'язане з морем. Хлопцем він поступив у військово-морське училище гідрографії в м. Ленінграді. Училище, засноване Петром I зберегло всі традиції військового флоту і зуміло прищепити своїм випускникам свідомість причетності до подвигів і життя кращих представників військово-морського офіцерства.

Після відходу з військової служби Олексій Григорович Вітченко стає начальником Ризької рибопромислової школи, а в 1957 році — начальником Далекосхідного морехідного училища в м. Находці, а з лютого 1968 року—директором технікуму в м. Білгород - Дністровському. І скрізь Олексій Григорович намагається привнести флотські традиції, дух морського братства, відрізняється здатністю організувати і згуртувати колектив.

До цього часу вже був побудований новий учбовий корпус. Прийшов час будівництва гуртожитку, облаштування нових кабінетів і лабораторій.

Олексій Григорович працює над новими підручниками по морській справі, продумано організовує педагогічну діяльність. Надалі він є ініціатором введення в учбовий процес залікової системи по темах і розділах, допомагає молодим викладачам в оволодінні педагогічною майстерністю. В своїй роботі педагога вміло спирається на міжпредметні зв'язки, широко використовує наочні посібники.

Після виходу на пенсію в 1975 році він ще майже 20 років продовжує трудитися в технікумі, який став для нього другим домом.

Світла пам'ять про Вітченка Олексія Григоровича надовго збережеться в серцях колег і студентів.